НСПП

П`ятниця, 17.05.2024, 11:25
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Наше опитування
Чи виникають у Вас розбіжності із роботодавцем з питань невиконання вимог законодаства про працю
Всього відповідей: 59
loga.gov.ua
oblrada.lg.ua
Статистика
Погода
president.gov.ua
rada.gov.ua
kmu.gov.ua
nspp.gov.ua
Головна » Статті » Мої статті

Тенденції розвитку соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях Луганської області у 2011 році.

Тетяна Трошина, завідувач сектора аналітично-інформаційної роботи та прогнозування відділення НСПП в Луганській області

 Відділення Національної служби посередництва і примирення (далі – НСПП) в Луганській області відмічає з кожним роком підвищення  рівня правової культури учасників соціально-трудових відносин. Перш за все, це проявляється в бажанні сторін вирішувати спірні питання шляхом діалогу за столом переговорів в рамках чинного законодавства. Це доводять наступні цифри. У поточному році  по Луганській області зареєстровано 10 колективних трудових спорів, що  в 2 рази перевищує відповідний показник 2010 року. З іншого боку, в 2 рази знижена кількість акцій протесту: за          9 місяців 2011 року їх зафіксовано 2  проти 4 акцій в аналогічний період минулого року.

Про вибір найманих працівників правового вирішення  розбіжностей між ними та роботодавцями свідчать і повторні звернення до відділення НСПП в Луганській області працівників, які вже проходили шлях законодавчого врегулювання колективного трудового спору. Так, упродовж 1999-2010 років та 9 місяців 2011 року неодноразово (два і більше разів) КТС(К) виникало на 13 підприємствах області. Загальна кількість спорів, які виникали на них – 63 КТС(К) складає 50% від загальної кількості спорів по Луганській області, що були зареєстровані у зазначений вище період (вимоги по цих спорах складають 53% від загальної кількості вимог найманих працівників по області). В тому числі, в поточному році 4 колективних трудових спори виникло в одному із структурних підрозділів крупного вугледобувного державного підприємства „Первомайськвугілля”.

З ростом рівня правової культури найманих працівників розширюється і спектр вимог. Якщо на початку функціонування Служби вимоги найманих працівників, в основному, стосувалися погашення заборгованості із виплати заробітної плати, то зараз вони вимагають не тільки виплачувати її своєчасно, а і забезпечити гідний рівень у відповідності із нормами чинного законодавства і колективного договору. Аналіз вимог, висунутих найманими працівниками у поточному році, показує, що з 21 вимоги:

- 5 (24%) вимог стосувалися погашення заборгованості із виплати зарплати;

- 3 (14%) – своєчасної виплати поточної зарплати;

- 6 (28%) – зростання рівня оплати праці;

- 2 (10%) – питань охорони праці;

- 5 (24%) – інших питань.

Ці дані свідчать, що у 2011 році мають перевагу вимоги, пов’язані із зростанням рівня оплати праці. Як правило, це стосується працівників державних вугільних підприємств, на яких відсутня заборгованість із виплати зарплати, однак, найбільш проблемними питаннями залишаються перехід на нові тарифні ставки і посадові оклади з моменту підвищення законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати з дотриманням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (окладів). Також актуальними залишаються питання щодо охорони праці, зокрема, забезпечення засобами індивідуального захисту відповідно до норм чинного законодавства і колективного договору. Так, в поточному році дані вимоги висувалися працівниками державних вугільних підприємств – ДП „Луганськвугілля” (м.Луганськ) і ВП „Шахта „Первомайська” ДП „Первомайськвугілля” (м.Золоте м. Первомайськ).

Особливістю року стало те, що у відокремленому підрозділі „Шахта „Первомайська” ДП „Первомайськвугілля” в поточному році виникло 4 колективних трудових спорів, в яких наймані працівники висунули 8 вимог. Одною з вимог було проведення атестації робочих місць за умовами праці. Дане питання пов'язане з  наданням певних пільг та розміром пенсійного забезпечення і  є соціально значимим для працівників, але воно не вирішувалось упродовж декількох останніх років. Завдяки спільним зусиллям відділення НСПП в Луганській області та причетних органів: Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації і обласної санітарно-епідеміологічної станції, дана вимога найманих працівників була задоволена в доволі стислий термін.  Всього було атестовано 169 робочих місць за списками 1 та 2, а за кожним робочим місцем стоять живі люди - щонайменше 676 шахтарів  (шахта працює в 4 зміни). Представницький орган був дуже вдячний за позитивне вирішення  важливого для шахтарів питання.

Здійснення відділенням НСПП моніторингу стану соціально-трудових відносин на окремих підприємствах, в установах і організаціях Луганської області дозволяє констатувати відносно стабільний їх стан упродовж ІІІ кварталу поточного року. Цьому сприяла низка наступних факторів.

По-перше, переважна дія стримуючих факторів.  Наглядно це видно на прикладі найбільш конфліктогенної – вугільної галузі. Не дивлячись на те, що  у першому півріччі поточного року з 10 спорів  7  зареєстровано саме на вугільних підприємствах області, у третьому кварталі 2011 року спорів на   підприємствах  цієї галузі не виникало.

Один з варіантів розвитку подій у даній галузі – запровадження концесій. При цьому шахтарські колективи іще не мають повної уяви про таку форму інвестування, тому немає і визначення щодо позитивної або негативної оцінки ситуації. Згідно Програми розвитку вугільної промисловості до 2015 року, профільне міністерство планує цього року залучити 1,7 млрд. грн. інвестицій в розвиток вугільних підприємств Луганської області.

Наявність вищезазначених факторов вплинула на те, що на теперішній час працівники вугільної промисловості області, очікуючи реформування галузі, зайняли вичікувальну позицію.

По-друге, зниженню кількості зареєстрованих конфліктів сприяє й ознайомлення роботодавців із процедурою вирішення конфлікту. І вже на етапі збору підписів під вимогами або проведення робочих зборів починають усуватися порушення трудового законодавства. Наприклад, так було на комунальному підприємстві „Лисичанське тролейбусне управління”  м.Лисичанськ, де з причини накопичення заборгованості із виплати заробітної плати наймані працівники майже були готові в серпні поточного року застосувати акцію протесту у формі страйку. Це рішення було скасоване у зв'язку з частковим виконанням висунутих працівниками вимог на етепі збору підпісів.

  По-третє, чималу роль у зниженні соціальної напруженості в трудових колективах регіону зіграли і перевірки Державної інспекції праці у Луганській області, і застосування нового формату проведення засідань робочої групи з координації дій місцевих органів виконавчої влади щодо забезпечення податкових та інших надходжень до бюджетів і погашення заборгованості із заробітної плати й соціальних виплат (далі – робоча група). Вибір дій робочої групи, зокрема, виїзні засідання, звернення до прокурора області, силових структур з проханням вжити заходи відповідного реагування стосовно визначених проблемних підприємств приводить до позитивної динаміки погашення боргів найманим працівникам і часто дозволяє вирішити питання на доконфліктній стадії.

Крім того, упродовж останніх місяців обурення найманих працівників в значній мірі перемістилося в іншу площину – політичну, а саме: запровадження Пенсійної реформи,  перегляд виплат низці пільгових категорій громадян на деякий час перебрали на себе увагу працівників, знизивши тим самим їх активність у колективному захисті своїх трудових прав і гарантій.

Разом з тим, Відділення звертає увагу первинних профспілок на необхідність активізації дій в напрямку реалізації захисної функції, особливо у передвиборчий період. Правова обізнаність профспілок дозволить врегульовувати розбіжності між найманими працівниками і роботодавцями без  втручання політичних сил і в законодавчому руслі.

Значна роль у досягненні конструктивного діалогу між найманими працівниками і роботодавцями відводиться саме первинним профспілкам, створеним з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів працюючих.

 

Категорія: Мої статті | Додав: nspp_lugansk (07.12.2011)
Переглядів: 677 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 Lilian  
0
Brilliance for free; your parents must be a sweheteart and a certified genius.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]